Możliwości

Ręczne spawanie laserowe – czym przewyższa klasyczne metody?

W New Cut działamy zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0, aby spełnić wymagania naszych klientów. Dlatego też nasz park maszynowy jest nieustannie rozwijany o kolejne urządzenia, które pozwolą nam jeszcze lepiej realizować usługi i powierzone nam projekty. Na co dzień zajmujemy profesjonalną obróbką metalu, realizujemy projekty dla przedsiębiorstw z różnych gałęzi przemysłu. Żeby sprostać powierzonym nam zadaniom, stawiamy na innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jedną z takich innowacyjnych technologii jest spawanie przy użyciu lasera. Dziś przybliżymy Wam tę metodę, a także przedstawimy możliwości i maszynę, jaką dysponujemy. Odpowiemy także na tytułowe pytanie: dlaczego spawanie laserem jest lepszą metodą od klasycznych technik spawalniczych.

Metody spawalnicze – która będzie najlepszym wyborem?

Zanim przejdziemy do omówienia technologii spawania laserem, warto wspomnieć także o innych technikach spawalniczych. Spawanie jest procesem polegającym na trwałym połączeniu kilku elementów. Choć pozornie może wydawać się, że spawanie nie jest skomplikowaną czynnością, to szczególnie w przypadku łączenia elementów metalowych w branży przemysłowej wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Zanim zostaną połączone ze sobą metalowe elementy, należy przeanalizować, z jakich materiałów są wykonane, a także jaka metoda spawalnicza będzie najlepszą decyzją. Na wstępnym etapie wykonuje się także doboru spoiwa i określa się czas niezbędny do stopienia i połączenia ze sobą elementów. Stosowane metody spawalnicze możemy wyróżnić pod względem źródła wykorzystywanej energii cieplnej. Do najczęściej wykorzystywanych metod należą:

  • spawanie elektryczne
  • spawanie gazowe
  • spawanie terminowe
  • spawanie laserowe
  • spawanie hybrydowe

Często w procesie spawania wykorzystuje się połączenie kilku metod. Wynika to zwykle ze specyfiki spawanych elementów lub realizowanego projektu. Szczególnie w przypadku specjalistycznych zadań spawalniczych konieczne jest indywidualne podejście do danego przypadku – co często wymaga nie tylko wieloletniego doświadczenia w spawaniu specjalistycznym, ale także nowoczesnego sprzętu.

Czy spawanie laserem zastąpi spawanie elektryczne?

Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą spawalniczą było spawanie elektryczne. Metoda ta ceniona jest przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność i uniwersalność. Spawanie elektryczne wybierane jest często zarówno przez specjalistów, jak i amatorów. Z pewnością wpływ na to ma duża dostępność urządzeń i stosunkowo niski koszt technologii. Spawanie elektryczne można podzielić na kilka metod, a oto najczęściej stosowane:

  • spawanie MIG/MAG
  • spawanie krytym łukiem
  • spawanie MMA
  • spawanie TIG

Spawanie w osłonie gazowej odbywa się w dwóch trybach: MIG i MAG. Spawanie odbywa się przy użyciu łuku elektrycznego, strumień gazu ma za zadanie chronić łuk elektryczny i jeziorko ciekłego metalu. W danym trybie używany jest określony rodzaj gazu osłonowego, odpowiedni do spawania elektrodą topliwą. Spawanie MAG stosuje się przede wszystkim do spawania elementów stalowych. Tryb spawania MIG stosowany jest do łączenia metali niezależnych, ich stopów, a przede wszystkim w przypadku aluminium i miedzi. Najczęściej stosuje się spawanie przy użyciu migomatu, półautomat. Metoda ta jest powszechnie stosowana w przemyśle – praktycznie w każdej jego gałęzi, doskonale sprawdza się w przypadku łączenia elementów konstrukcyjnych. Spawanie MIG/MAG powszechnie stosuje się także w blacharstwie samochodowym, a także do napraw i prac konserwacyjnych w przypadku elementów metalowych (ogrodzenia, konstrukcje budynku itd.). Spawanie w osłonie gazowej ma także swoje zastosowanie w przemyśle ciężkim – przy budowie rurociągów, zbiorników stalowych, a także przy budowie statków. Jednak spawanie migomatem wykorzystywane jest nie tylko przez specjalistów. Ta metoda spawania elektrycznego może być także z powodzeniem stosowana w przydomowych warsztatach, przez amatorów.

Mówiąc o zaletach spawania MIG/MAG z pewnością należy podkreślić uniwersalność zastosowania tej metody. Można przy jej pomocy połączyć elementy wykonane z różnych rodzajów materiałów i o różnej grubości. Metoda ta nie jest zbyt wymagająca, a jednocześnie umożliwia wykonanie łączenia również konstrukcjach stosowanych w przemyśle ciężkim. MIG/MAG ceniona jest za wysoką jakość wykonywanych łączeń, a także możliwość obserwacji łuku i jeziorka w czasie spawania, co pozwala na wykonanie precyzyjnego łączenia. Spawanie możliwe jest praktycznie w każdej pozycji, a prędkość spawania jest dość duża. Podczas spawanie migomatem powstają niewielkie odkształcenia materiału. Choć w przypadku specjalistycznych połączeń może być to niesatysfakcjonujące rozwiązanie. Będąc w tym miejscu, warto zauważyć, że spawanie MIG/MAG ma także pewne wady. W wykonywanych tą metodą łączeniach mogą występować porowatości i przyklejenia. Zarówno umiejętności spawacza, jak i przygotowanie brzegów ma duży wpływ na trwałość i jakość spawu. Warto także wspomnieć o dużym rozprysku metalu w przypadku spawania w trybie MAG. Właśnie ze względu na pewne ograniczenia technologiczne w wielu realizacjach stosuje się coraz częściej spawanie laserem.

Spawanie laserem – technologia przyszłości dostępna dziś

Podobnie jak nasi klienci cenimy perfekcję wykonania i wysoką jakość. Nie lubimy kompromisów, szczególnie jeżeli chodzi o trwałość czy precyzję realizowanych projektów. Dlatego wciąż rozbudowujemy nasz park maszynowy, a jednym z urządzeń, które pozwala nam jeszcze lepiej realizować usługi związane z obróbką metalu jest ręczny laser spawający Fanuci 3.0 PRO GenX. Dlaczego zdecydowaliśmy się na stosowanie spawania laserem? Wszystko dzięki właściwościom technicznym, które zwiększają możliwości zastosowania urządzenia, szczególnie w przypadku spawania specjalistycznego.

Na czym polega spawanie laserem? Pisaliśmy o tym już w poprzednim artykule o spawaniu laserowym elementów metalowych dostępnym w naszej bazie wiedzy. Jednak przybliżmy teraz w kilku zdaniach, na czym polega spawanie laserem i czym charakteryzuje się ta technika. Spawanie laserem odbywa się przy użyciu skoncentrowanej wiązki światła, które odznacza się dużą gęstością mocy. Metoda spawania laserem nie wymaga stosowania dodatkowego spoiwa – w procesie spawania biorą udział tylko elementy, które mają zostać połączone i laser. W niektórych przypadkach stosuje się dodatkowo drut spawalniczy (spawanie hybrydowe), co pozwala na zmniejszenie efektów cieplnych w jeziorku ciekłego metalu. To właśnie przez podgrzanie powierzchni łączonych elementów i stworzenie jeziorka spawalniczego realizowany jest proces spawania. Spawanie laserem jest możliwe w trybie ciągłym lub impulsowym. Technikę spawania laserem dopasowuje się do rodzaju materiałów, które mają zostać połączone.

Metoda spawania laserowego może być realizowana przy pomocy różnych urządzeń – w New Cut korzystamy zarówno z laserów spawających ręcznych, jak i zautomatyzowanych robotów spawających. Laser fiberowy ma możliwość regulacji mocy, więc jego pracę można dostosować bieżącego zapotrzebowania i specyfiki wykonywanej pracy. Spawanie laserem doskonale sprawdza się tam, gdzie wymagana jest duża precyzja wykonania, trwałość i jakość połączeń, a także szybkość realizacji zadań. Metoda ta doskonale przyjęła się w produkcji seryjnej, gdzie ważną cechą jest powtarzalność wykonywanych elementów i duża dokładność.

Cechą spawania laserem, która sprawia, że metoda ta znajduje zastosowanie nawet w przypadku bardzo specjalistycznych realizacji, jest niewielki wpływ na spawane elementy. Przy pomocy lasera możliwe jest zespawanie elementów wykonanych z różnych rodzajów metalu – również metali wysokorefleksyjnych. Metoda ta doskonale sprawdza się również w przypadku niewielkich elementów, a także bardzo precyzyjnego spawania, gdzie spaw musi być praktycznie niezauważalny – np. w przypadku produkcji urządzeń medycznych lub podzespołów do sprzętów elektronicznych, urządzeń RTV i AGD.  Spawanie laserem ma niewielki wpływ na spawaną powierzchnię, nie powoduje odkształceń i nie zmienia jego właściwości. Dlatego technologia ta może być wykorzystywana nawet w przypadku bardzo delikatnych materiałów. Technologia ta ceniona jest także za możliwość uzyskania mało widocznej spoiny, która jest praktycznie niewidoczna i jednocześnie niezwykle trwała. Wykonana laserem spoina nie musi być już poddawana żadnym zabiegom i pracom wykończeniowym. Prezentuje się bardzo estetycznie, nie ma odkształceń czy innych niedoskonałości – jak to często zdarza się w przypadku konwencjonalnych technik spawalniczych.

Ręczny laser Fanuci – innowacyjna technologia dla przemysłu

Żeby móc wykorzystać pełne możliwości, jakie daje nam spawanie laserem, uzupełniliśmy nasz park maszynowy o urządzenie najnowszej generacji: laser ręczny Fanuci 3.0 PRO GenX. Jakie możliwości daje nam to innowacyjne urządzenie? Jakie rozwiązania technologiczne w nim zastosowane umożliwią nam jeszcze lepsze i szybsze realizowanie powierzonych nam zleceń. W tym miejscu warto zauważyć, że urządzenia marki Fanuci III generacji łączą w sobie kilka funkcji – 3.0 PRO GenX nie tylko spawa przy wykorzystaniu wiązki laserowej, ale także zgrzewa i tnie. Wybraliśmy laser spawający Fanuci, ponieważ wiemy, że jest on wyposażony w najlepszej jakości podzespoły. Komponenty wykonane zostały przez liderów branży elektrycznej: ABB, Weidmuller, Schneider. Najważniejszym elementem spawarki laserowej jest jednomodułowe źródło fibrowe (opcjonalnie Maxphotonics lub IPG). W urządzeniu Fanuci zostało zastosowane zaawansowane chłodzenie PRO ChillX. Dlaczego o tym wszystkim wspominamy? Ponieważ te rozwiązania technologiczne zapewniają stabilny proces spawania i bezawaryjne działanie urządzenia. Dzięki temu możemy wykonać dany projekt jeszcze sprawniej i bardziej precyzyjnie, bez ryzyka przerw czy opóźnień.

Jednym z największym atutów spawarki laserowej Fanuci jest głowica laserowa Fanuci PRO Wobble 3.0 GenX, wyposażona w system ruchomej wiązki. Funkcja oscylacji możliwa jest dzięki zastosowaniu specjalnej głowicy, dostępnej wyłącznie w urządzeniach Fanuci. Dzięki elektrycznemu systemowi ruchomej wiązki, który napędza soczewkę skupiającą – to umożliwia zmianę położenia i szerokość wiązki, a co za tym idzie dostosowanie jej do wykonywanego spawania. Głowica laserowa jest chłodzona wodą, a nie jak w wielu urządzeniach powietrzem. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko przegrzania się urządzenia i umożliwia stabilną pracę, bez konieczności stosowania przerw, co pozwala zoptymalizować czas realizacji zlecenia.

Zaletą głowicy laserowej Fanuci PRO Wobble jest także możliwość poprawiania niedoskonałości spoiny i jej precyzyjne formowanie na bieżąco. Ta innowacyjna funkcja była niedostępna dotychczas w przypadku spawarek laserowych starszej generacji, a także przy stosowaniu tradycyjnych metod spawalniczych. Z pewnością docenią to klienci wymagający niezwykle precyzyjnych łączeń elementów, a także trwałych spoiw najwyższej jakości. Warto także zauważyć, że dzięki spawarce laserowej z funkcją PRO Wobble obsługiwanej przez doświadczonych operatorów, możemy zapewnić naszym klientom jeszcze szybszą realizację powierzonego nam zadania. Innowacyjne chłodzenie umożliwia pracę urządzenia nawet przez całą dobę.

Firma Fanuci dba także o bezpieczeństwo osób użytkujących i stara się, aby urządzenia były jak najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Dla nas to także duża zaleta. Spawarka, którą dysponujemy, wyposażona jest w specjalny odciąg spawalniczy. Dzięki bardzo dokładnym filtrom, możliwe jest zredukowanie zanieczyszczenia powietrza w miejscu wykonywanych prac. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze nie jest wyrzucane na zewnątrz – my nie tracimy ciepłego powietrza, a do środowiska naturalnego nie przedostają się zanieczyszczenia. Wierzymy, że dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom przemysł może działać i rozwijać się z szacunkiem dla środowiska naturalnego – nowocześnie i odpowiedzialnie.

Warto mieć na uwadze, że korzystając z usług firmy dysponującej nowoczesnymi technologiami, mamy pewność, że zlecenie zostanie odpowiednio wykonane, w założonym terminie. Tak właśnie jest w przypadku New Cut – dla nas najważniejsza jest satysfakcja klienta, dlatego przykładamy tak dużą wagę do precyzji wykonania i optymalizacji produkcji. Jeżeli chcecie poznać szczegóły dotyczące spawania laserem, a także innych usług z zakresu obróbki metalu, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi. Z chęcią przedstawimy najlepsze rozwiązania i możliwości techniczne.