Możliwości

Spawanie zrobotyzowane z Panasonic TL 1800G3 i Kuka 16-2 – poznaj zalety

Jednym z częściej stosowanych procesów z zakresu obróbki metalu jest spawanie. Mimo opracowania różnych alternatywnych metod łączenia elementów wykonanych z metalu, to spawanie pozostaje niezastąpione w większości przypadków. Najtrudniejsze do realizacji jest spawanie precyzyjne, wymagające bardzo dużej dokładności – niezbędne do tego jest duże doświadczenie i umiejętności spawacza. Jednocześnie spawanie jest czynnością narażającą wykonującego ją pracownika na utratę zdrowia w wyniku długotrwałego wykonywania pracy. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku i poprawę warunków pracy na pomoc przyszła automatyzacja, a dokładniej roboty spawalnicze.

Automatyzacja procesów przemysłowych to kierunek rozwoju, który obserwujemy już od kilkunastu lat. Dotyczy on praktycznie wszystkich branż – również tej związanej z obróbką metalu. Zaletą zautomatyzowanych rozwiązań jest zwiększenie wydajności produkcji, poprawa jakości realizowanych usług lub produktów, a także poprawa warunków pracy. Nic zatem dziwnego, że robotyzacja dotyczy także spawania. Również w New Cut realizujemy dla naszych klientów usługę spawania przy użyciu robotów spawalniczych, znajdujących się w naszym parku maszynowym. W tym artykule przedstawimy zalety spawania zrobotyzowanego, korzyści wynikające z zastosowania tej metody, a także parametry i właściwości robota Panasonic TL 1800G3 i Kuka 16-2, których używamy w naszej firmie.

Dlaczego warto skorzystać ze spawania zrobotyzowanego?

Od lat zajmujemy się szeroko rozumianą obróbką metalu. Realizujemy zamówienia od klientów z różnych branż, jednocześnie doskonaląc nieustannie umiejętności naszego zespołu i wyposażając park maszynowy w nowoczesne urządzenia. Robot spawalniczy pozwala nam wykonywać powierzone nam zadania jeszcze szybciej i sprawniej. Często realizujemy zlecenia z zakresu produkcji seryjnej, w której bardzo ważna jest powtarzalność wykonywanych procesów W przypadku nawet najlepszych fachowców uzyskanie dwóch identycznych spoin jest praktycznie niemożliwe. Stosując robot do spawania zwiększamy dokładność procesu spawania, a także zwiększamy szansę na uzyskanie spoin o porównywalnych parametrach. W ramach wdrożenia spawania zrobotyzowanego wprowadziliśmy do procesu produkcyjnego niezbędne oprogramowania, pozwalające sprawnie sterować robotem spawalniczym, a co najważniejsze, uzyskać efekty, na których nam zależy. Etapem niezbędnym do pełnego wdrożenia spawania zrobotyzowanego w zakres naszych usług było także przeszkolenie operatorów do obsługiwania robotów. Połączenie umiejętności naszego wykwalifikowanego zespołu i innowacyjnych technologii zastosowanych w robotach spawających sprawiło, że możemy realizować usługi spawalnicze jeszcze sprawniej i bardziej precyzyjnie! W ramach naszych usług wykonujemy także ręczne spawanie laserowe, które doskonale sprawdza się w przypadku spawania niewielkich, bardzo delikatnych elementów.

W przypadku konwencjonalnego sposobu spawania – czyli realizowanego przez spawacza spotykamy się z kilkoma problemami, które mogą mieć realny wpływ na organizację pracy w przedsiębiorstwie, a także na wykonywane usługi. Ręczne spawanie jest pracą ciężką, podczas wykonywania której konieczne jest stosowanie przerw w pracy, dla zdrowia pracownika. Niestety wyspecjalizowanych spawaczy wciąż brakuje na rynku, co może przełożyć się na czas wykonywanych zamówień, a nawet być przyczyną w opóźnieniach w realizacji zamówień. Warto też pamiętać, że nawet najlepszy spawacz z wieloletnim doświadczeniem ma ograniczone możliwości w liczbie wykonanych codziennie zleceń. Z czasem może nastąpić obniżenie jakości i dokładności wykonywanych spoin, a także wydłużenie czasu realizacji pracy. Wielogodzinne wykonywanie prac spawalniczych naraża zdrowie pracowników.

Największe korzyści spawania zrobotyzowanego

Spawanie zrobotyzowane to szereg korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa, które decyduje się je wdrożyć, jak i klientów korzystających z tej usługi. Oto najważniejsze zalety spawania robotem, jakie warto wymienić:

Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracy spawacza

Jak już wspomnieliśmy, spawacz w swojej pracy narażony jest na trudne warunki. Wysoka temperatura i bardzo ostre światło mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie, w szczególności na wzrok. Nie bez znaczenia dla zdrowia pracownika są także substancje, które wydzielają się podczas spawania – teoretycznie są ich niewielkie ilości, jednak wdychanie szkodliwych związków przez długi czas mogą być przyczyna licznych schorzeń. Warto zauważyć, że wykorzystywanie robota do spawania nie sprawia, że pracownik nie będzie potrzebny – przecież konieczny jest operator, który Zaprogramuje i pokieruje robot spawalniczy, a także będzie nadzorował jego pracę. Jednak operator nie znajduje się bezpośrednio na stanowisku spawalniczym, co zwiększa bezpieczeństwo pracy w znacznym stopniu.

Większa wydajność spawania dzięki automatyzacji

Zaletą robota spawającego jest jego niezawodność i doskonała precyzja wykonywanych prac niezależnie od czasu pracy czy liczby wykonywanych zadań w ciągu dnia. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu, możliwe jest wykonanie spoiny wysokiej jakości w bardzo krótkim czasie. Roboty spawalnicze mogą pracować praktycznie przez całą dobę, codziennie. To sprawia, że możemy zrealizować zlecenia naszych klientów w jeszcze krótszym czasie. Co najważniejsze – robimy to bez spadku jakości wykonania usługi spawania.

Powtarzalność procesu i duża precyzja detali w spawaniu zrobotyzowanym

Spawanie przy użyciu robota umożliwia także wykonanie spoiw o bardzo wysokiej powtarzalności. Dzięki zaawansowanej technologii robota możliwe jest powtórzenie procesu spawania, tak, by uzyskać spoinę o tych samych parametrach. Dzięki spawaniu zrobotyzowanemu możliwe jest uzyskanie praktycznie takiego samego efektu spawania kilka razu z rzędu. Warto także zauważyć, że spoiny wykonane przy pomocy robota spawalniczego nie wymagają dalszej obróbki. Dzięki zautomatyzowanemu procesowi uzyskujemy doskonałej jakości spoinę, bez odprysków czy nierówności. To minimalizuje konieczność obróbki i szlifowania spoiny.

Panasonic TL-1800G3 – innowacyjny robot do spawania

W New Cut stawiamy na nowoczesne rozwiązania, umożlwiające nam realizowanie zamówień naszych klientów jeszcze szybciej na jeszcze wyższym poziomie. Dlatego też w naszym parku maszynowym musiał znaleźć się robot spawający Panasonic TL 1800G3. Jest to nowoczesne i wydajne narzędzie, które zapewnia wiele korzyści dla przemysłu. Jest to robot spawalniczy, który jest w stanie wykonać szeroki zakres zadań spawalniczych, a jego zalety obejmują wysoką precyzję, niezawodność i łatwość obsługi. Robot ten może być używany do spawania różnych materiałów, takich jak stal, aluminium, stali węglowej, inne stopy metali, a nawet tworzywa sztuczne. Ponadto robot ten ma szeroki zakres ruchu i może być używany do wykonywania skomplikowanych procesów spawalniczych. Robot spawalniczy Panasonic TL 1800G3 wyposażony jest w dwa niezależne od siebie sektory spawalnicze, co zwiększa wydajność urządzenia i pozwala przyspieszyć realizację procesów. Warto zauważyć, że łącząc urządzenie z obrotnikiem Panasonic, możliwe jest spawanie elementów przestrzennych i bardzo skomplikowanych form.

Kiedy robot spawalniczy Panasonic znajduje swoje zastosowanie? Przy jego pomocy można wykonać znaczną większość prac spawalniczych. Doskonale sprawdzi się do spawania detali i drobnych elementów wymagających bardzo dużej precyzji. Spawanie przy użyciu Panasonic TL 1800G3 pozwoli osiągnąć wysoką dokładność w przypadku spawania blach walcowych, a także rur i profili cienkościennych. Zakres roboczy każdego z sektorów spawalniczych wynosi 1,25 m x 2,5 m.

Jakie są zalety stosowania robota spawalniczego Panasonic TL 1800G3?

Robot spawalniczy Panasonic TL 1800G3 to wysoce zaawansowane narzędzie, które może znacznie poprawić jakość i wydajność procesu spawania. Robot ten oferuje szereg korzyści, które mogą pomóc w optymalizacji procesu spawania. Użycie robota do spawania Panasonic pozwala uzyskać precyzyjne i powtarzalne wyniki. Posiada innowacyjny system sterowania, który pozwala na ustawienie dokładnych parametrów spawania, co zapewnia doskonałą jakość połączeń. Ponadto robot ten jest wyposażony w system monitorowania i kontroli jakości, który automatycznie dostosowuje parametry spawania do zmieniających się warunków produkcji. Robot spawalniczy stosuje metodę spawania TIG, a zasięg ramienia wynosi 1801 mm.

Precyzję robota spawalniczego dopełnia zaawansowany system sterowania – pozwala on na skrócenie czasu cyklu produkcyjnego o 30%, co przekłada się na większą wydajność produkcji. Warto wspomnieć, że robot ten jest wyposażony w system automatycznego monitorowania i naprawiania błędów, co przekłada się na doskonałą jakość spoin – a co za tym idzie, zadowolenie naszych klientów. Robot spawalniczy Panasonic TL 1800G3 to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala zwiększyć produktywność poprzez oszczędność czasu i energii oraz możliwość pracy 24 godzin na dobę. Urządzenie posiada precyzyjny system sterowania oraz szeroki zakres programowania, dzięki czemu umożliwia ono realizację indywidualnych zamówień klienta.

Kuka 16-2 – nowoczesny wymiar spawania precyzyjnego

Robot do spawania firmy Panasonic to nie jedyne nowoczesne urządzenie zasilające szeregi naszego parku maszynowego. Mówiąc o spawaniu zautomatyzowanym trzeba koniecznie wspomnieć o innowacyjnym robocie spawalniczym KUKA 16-2. Maszyna ta została stworzona z myślą o wykonywaniu prac spawalniczych odznaczających się dużą precyzją. Ten robot spawalniczy został wyprodukowany w Niemczech z myślą o potrzebach nowoczesnego przemysłu. Zastosowane w nim zaawansowane rozwiązania pozwalają na jeszcze lepszą realizację zleceń i wykonanie prac spawalniczych na jeszcze wyższym poziomie. Dlaczego wybraliśmy akurat robot spawalniczy KUKA? Wysoka jakość jest dla nas priorytetem w codziennej pracy. Doskonale wiemy, że przekłada się to na zadowolenie naszych klientów, a to jest dla nas najistotniejsze. Wykorzystując zaawansowany technologicznie robot do spawania, obsługiwany przez naszych doświadczonych i wykwalifikowanych operatorów, możemy zapewnić szybkie i dokładne wykonanie spawów – nawet najbardziej nietypowych.

Maksymalny zasięg robota KUKA 16-2 wynosi 1612 mm, a udźwig 16 kg. Zaletą robota KUKA jest bardzo wysoka wydajność pracy. Został wyposażony on w zaawansowany technologicznie silnik, co przekłada się na moc napędu, Dzięki tym parametrom możliwa jest jeszcze szybsza i jeszcze sprawniejsza realizacja zleceń naszych klientów. Wśród zalet możemy także wymienić charakterystyczną konstrukcję robota spawającego KUKA. Posiada niezwykle ergonomiczną budowę, a do tego jest kompaktowy. Taka konstrukcja robota spawającego sprawia, że praca jest jeszcze szybsza, wydajniejsza, a ramię robota może dotrzeć nawet w najtrudniej dostępne miejsca. Sam robot spawalniczy nie byłby tak sprawny w działaniu, gdyby nie odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia jego sprawną obsługę przez operatora. Możliwość dostosowania parametrów i precyzyjnego zaprogramowania urządzenia umożliwia uzyskania powtarzalności podczas spawania kolejnych elementów. To bardzo ważny aspekt w produkcji seryjnej, gdy zależy nam na wykonaniu spawów o możliwie zbliżonej grubości i jakości. Stanowisko spawalnicze w New Cut, które wyposażone jest w robot KUKA 16-2 pracuje ze źródłem prądu Fronius, który eliminuje odpryski spawalnicze. Spawy wykonane w naszej firmie są trwałe i bardzo dobrej jakości.

Co jeszcze wyróżnia robot spawający KUKA 16-2? Wykorzystuje on innowacyjną technologię spawania Cold Metal Transfer (CMT). Od popularnej techniki spawania MIG/MAG odróżnia się znacznie mniejszą ilością oddawanego ciepła. Do tego łuk spawalniczy w trakcie wykonywania spawu jest bardzo stabilny, co przekłada się na jakość wykonanego łączenia. Metoda ta doskonale sprawdza się przy łączeniu dwóch elementów wykonanych z różnych materiałów – na przykład aluminium i stali. Robot spawający wykorzystujący technologię CMT doskonale sprawdzi się nie tylko do łączenia różnych stopów metali, ale także do spawania blach ocynkowanych. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom podczas spawania dochodzi do niewielkich wypaczeń i deformacji elementów. Dlatego doskonale sprawdza się także do spawania bardzo cienkich blach, bez ryzyka wystąpienia odkształceń.

Spawanie przy użyciu robotów spawalniczych to przyszłość przemysłu. Zastosowanie takich technologii zwiększa precyzję wykonania łączeń, bez dużego wpływu na spawany element. Dzięki optymalizacji czasu pracy możliwe jest wykonanie określonych elementów w jeszcze szybszym czasie, z większą powtarzalnością niż spawanie ręczne i bez straty na jakości.