Możliwości

Obróbka metalu pod pełną kontrolą – czyli dlaczego korzystamy z ERP MEBET?

W New Cut kompleksowo zajmujemy się laserową obróbką metalu. Oferujemy usługi na najwyższym poziomie, co pozwala nam spełnić oczekiwania naszych Klientów i zdobyć ich zaufanie. Ten cel staramy się osiągnąć nieustanie rozwijając naszą firmę, szkoląc i zwiększając kompetencje oraz doświadczenie naszych pracowników. Równie ważne w dążeniu do perfekcji jest odpowiednie wyposażenie parku maszynowego – o nowoczesnych technologiach stosowanych w pracy naszej firmy, takich jak np. spawanie laserowe, czy cięcie rur i profili przy pomocy TruLaser Tube 5000 fiber możecie przeczytać w artykułach na naszym blogu. Jednak poza maszynami, a także wiedzą i doświadczeniem kadry specjalistów istotna jest także organizacja produkcji. Wówczas nasi Klienci mogą mieć pewność, że wszystkie formalności związane z powierzonym nam projektem będą dopełnione, realizacja zamówienia dopięta na ostatni guzik, a co za tym idzie – zamówienie wykonane na najwyższym poziomie i w oczekiwanym terminie. Jakość jest dla nas priorytetem, co w połączeniu z wykorzystaniem najnowszych technologii pozwala nam wyróżnić się spośród konkurencji. Dla Was chcemy być jeszcze lepsi, dlatego postanowiliśmy wdrożyć program, który wspiera proces zarządzania produkcją. W codziennym działaniu New Cut pomaga nam innowacyjny program ERP BEMET, który stanowi kompleksowe wsparcie w zarządzaniu produkcją. Dzięki ERP BEMET możemy jeszcze sprawniej planować produkcję, zarządzać każdym jej etapem, a także organizować jej rozliczenie oraz logistykę. Dziś przybliżymy Wam sposób działania programu ERP BEMET i jego funkcje, które sprawiają, że zajmujemy się powierzonymi nam projektami jeszcze wydajniej i sprawniej.

Czym jest ERP? Czyli o planowaniu zasobów przedsiębiorstwa

Działania jakościowe i optymalizacja procesów wewnątrz przedsiębiorstwa, są niezwykle istotne, szczególnie w branży przemysłowej lub branżach bezpośrednio związanych z przemysłem. Żeby zwiększyć wydajność przedsiębiorstw, a także usprawnić ich pracę i zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów, od lat poszukiwane są rozwiązania, które mają być realnym wsparciem. Efektem poszukiwań, a także opracowań najlepszej metody jest ERP, czyli enterprise resource planning, co tłumaczy się jako planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Określenie to oznacza zarówno metodę, jak i systemy informatyczne, będące pomocą w zarządzaniu przedsiębiorstwem – od zarządzania zespołem, przez organizację materiałów, a także rozliczanie finansów. Systemy ERP wykorzystywane są także w celu płynnej wymiany danych między przedsiębiorstwami współpracujących ze sobą. W zależności od systemu ERP wspomaganie to może obejmować wszystkie sektorów działania przedsiębiorstwa lub tylko wybranych. Dotychczas nie powstał oficjalny standard programu ERP – do dyspozycji istnieją oprogramowania różnych firm. Dla branży przemysłowej stworzono program ERP BEMET. Jego działanie jest na tyle uniwersalne i funkcjonalne, że doskonale sprawdza się zarówno w branży maszynowej, tworzyw sztucznych, a także tej, w której działamy na co dzień, czyli związanej z metalami i ich obróbką.

Czy programy ERP to nowe rozwiązanie w przemyśle? Zdecydowanie nie. Oczywiście, przez lata zmieniła się ich forma, a także zakres i sposób działania, a z pewnością użyteczność. Pierwsze aplikacje, które wspierały zarządzanie przedsiębiorstwem pojawiły się już w latach 60. XX wieku, a ich najważniejszą funkcją było wsparcie działań związanych z funkcjonowaniem magazynu. Następnym etapem było powstanie metodologii MRP (Material Requirements Planning), obejmującej przede wszystkim etap przedprodukcyjny, planowanie i zarządzanie zasobami materiałami niezbędnymi do produkcji. Z czasem powstały bardziej zaawansowane wersje programów MRP, które dla rozróżnienia określa się MRP II (Manufacturing Resource Planning), czyli planowanie zasobów produkcyjnych. Ten rodzaj oprogramowania obejmuje już znacznie szerszy zakres działań mających miejsce w przedsiębiorstwie. Przy pomocy MRP II firmy mogły nadzorować nie tylko stany magazynowe i zaopatrzenie w materiały, ale także procesy produkcyjne, dystrybucję wyprodukowanych towarów, a z czasem także procesy z zakresu finansów, księgowości, a nawet zarządzania kadrami. Funkcjonalności i realne wsparcie, jakie dawało MRP II sprawiło, że w latach 80. XX w., takie cyfrowe rozwiązanie było standardem w każdym nowoczesnym przedsiębiorstwie, któremu zależało na rozwoju. Wraz ze wzrostem popularności i rozwinięciem MRP II o kolejne funkcje, powstał nowy standard, czyli ERP. Czym nowe rozwiązanie różniło się od dotychczasowego oprogramowania? Innowacją, jaka pojawiła się w ERP były funkcje związane z lepszym zarządzeniem relacjami z klientem, a także możliwość przygotowania raportów i analizy danych związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i jego wynikami. Ostatecznym zwrotem w ewolucji tego systemu oprogramowania było połączenie z siecią internetową i umożliwienie swobodnej komunikacji oraz wymiany danych. Rozwinięte systemy ERP umożliwiają pracownikom różnych działów korzystanie z informacji i wymianę danych pomiędzy różnymi działami, co przyspiesza wiele procesów, a także udoskonala ich przebieg. Dzięki temu firma może pracować jeszcze wydajniej i utrzymywać standardy jakości na jeszcze wyższym poziomie.

Dlaczego firma korzystająca z ERP jest atrakcyjniejsza dla kontrahentów?

Jeżeli system ERP dotyczy przede wszystkim procesów wewnętrznych (choć, jak już wspomnieliśmy, w pewnej mierze również obsługi klienta), to zapewne zastanawiające może być, dlaczego korzystanie z tego rozwiązania, ma być korzystne dla Klientów danej firmy czy partnerów biznesowych? Przede wszystkim fakt wdrożenia systemu zarządzania procesem produkcyjnym świadczy o chęci rozwoju i doskonalenia działania takiej firmy. W związku z tym, wybierając ofertę takiego przedsiębiorstwa możemy mieć pewność, że zadanie, jakie im powierzamy zostanie wykonane sprawnie i na wysokim poziomie. To pozwala na łatwiejsze nawiązanie relacji biznesowych, a także większe zaufanie i wyróżnienie się na tle konkurencji.

Wynika to z szeregu zalet wynikających ze stosowania programu ERP. Przede wszystkim sprawnie działające procesy biznesowe i dobra organizacja wewnątrz przedsiębiorstwa przekłada się na terminowość zleceń i wysoki poziom obsługi klienta, na każdym etapie realizacji zamówienia. Lepsze zarządzanie zapasami, procesem produkcji i mocami przerobowymi, to sprawniejsza praca firmy – bez ryzyka opóźnień czy wystąpienia błędów, co mogłoby wpłynąć na realizację zleconego zadania. Korzystanie z ERP pozwala także na utrzymanie wysokiej jakości produkcji, zgodnej ze standardami i międzynarodowymi normami – to zwiększa satysfakcję klientów i zmniejsza liczbę reklamacji – a to jest dla nas priorytetem.

Jak ERP Bemet pomaga nam w codziennej pracy?

Branża metalowa, w której działamy charakteryzuje się dynamicznym rozwojem. Najważniejszym trendem są wąskie specjalizacje, które pozwalają na osiągnięcie pełnej perfekcji w swojej dziedzinie. Dla nas taką dziedziną jest obróbka metali – w szczególności przy użyciu lasera. Odbiorcami naszych usług są najczęściej przedsiębiorstwa z innych branż produkcyjnych, m.in. z sektora budowy maszyn, motoryzacyjnego, transportowego, budowlanego, a także wielu innych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją. Funkcjonując w tej branży, doskonale wiemy, jak istotne jest, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, terminy dotrzymane, a warunki współpracy klarowne. Bardzo dobrze wiedzą o tym także twórcy systemu wspierającego zarządzanie produkcją ERP Bemet, który posiada specjalne moduły stworzone z myślą o optymalizacji pracy przedsiębiorstw z branży metalowej. Wsparcie zaczyna się już na etapie kontaktu klienta z firmą New Cut – dzięki wygodnej aplikacji możemy od razu reagować na zapytania kontrahentów i przygotować szybką wycenę.  System ERP Bemet pozwala nam także na lepszą organizację realizacji zamówień i planowanie produkcji.

Kalkulacja kosztów jest niezwykle istotnym elementem współpracy. Jednocześnie wykonanie szczegółowej wyceny jest dość czasochłonne. Dzięki programowi Bemet możliwe jest ustalenie bardzo dokładnego kosztorysu, w którym uwzględnione są koszty materiału, koszty dodatkowe, a także koszt operacji. Najważniejszą funkcją ERP Bemet jest możliwość wglądu w kosztorys, na każdym etapie realizacji zlecenia i dokładne podanie składowych ostatecznej ceny. Dzięki temu współpraca z nami jest przejrzysta.

Przerwy w produkcji spowodowane brakiem materiałów? To nie w New Cut! Jeden z modułów programu ERP dotyczy zarządzania stanami magazynowymi. ERP Bemet nie tylko pozwala kontrolować zamówienia materiałów czy komponentów od dostawców, ale także na podstawie wprowadzonych do bazy zamówień, wykonywana jest rezerwacja materiałów. Te informacje pozwalają wykonać prognozy zapotrzebowania na dane materiały. To pozwala nam zminimalizować ryzyko zbyt małego zapasu materiału w magazynie do wykonania danego zlecenia, co musiałoby się wiązać z przestojami, opóźnieniami na skutek oczekiwania na dostawę.

Dzięki modułom planowania i rejestracji produkcji możemy działać jeszcze wydajniej i zrealizować zamówienia naszych Klientów jeszcze sprawniej. Dobrze wyposażony park maszynowy jest bardzo istotny dla dobrego działania przedsiębiorstwa z branży metalowej. Jednak kluczowa jest umiejętność wykorzystania w pełni jego potencjału. W bazie systemu ERP znajdują się wszyscy pracownicy, a także maszyny, jakimi dysponuje nasza firma. ERP Bemet opracowuje kilka propozycji ścieżek produkcji, aby zaplanować pracę zespołu i maszyn w taki sposób, żeby wykorzystać możliwie najlepiej dostępne możliwości. Program umożliwia także rejestrowanie każdego etapu produkcji, co daje nam dokładną informację na temat czasu wykonywanego zlecenia. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad czasem wykonywania danego projektu. Od razu wiemy także, o występujących ewentualnych opóźnieniach czy awariach. To umożliwia nam realną ocenę czasu realizacji zamówienia i udzielenie takiej informacji naszym klientom, którzy na tej podstawie mogą zaplanować kolejne działania.

Program ERP Bemet dba również o stan techniczny naszego parku maszynowego. Czasem w ferworze pracy i natłoku zleceń może umknąć konieczność przeprowadzenia serwisu czy przeglądu danego urządzenia. Korzystając z programu ERP wszystkie informacje o konieczności przeprowadzenia serwisu maszyn dostępne są w jednym miejscu. Sprawne maszyny, to mniejsze ryzyko awarii i jeszcze sprawniejsza realizacja zamówień.

System wsparcia dla produkcji umożliwia także kontrolę jakości. Określenie punktów kontroli jakości, a także możliwość uzyskania na bieżąco raportów wad i usterek, pozwalają nam na jeszcze lepszą kontrolę jakości z nastawieniem na klienta. Jedną z wartością, jaką kierujemy się w New Cut, jest oferowanie naszym klientom najwyższej jakości usług z zakresu obróbki metalu. Cele jakościowe, jakie sobie zakładamy, a także nieustanne dążenie do ich osiągnięcia i doskonalenie wykonania procesów sprawiają, że możemy naszym klientom zaoferować jeszcze lepszą jakość, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Obróbka metalu na najwyższym poziomie

W New Cut stawiamy na innowacyjne rozwiązania – nie tylko z zakresu maszyn do obróbki metalu. Praca naszej wyspecjalizowanej kadry przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń z parku maszynowego jest jeszcze wydajniejsza dzięki wsparciu produkcji przez program ERP Bemet. Sprawniejsza obsługa klienta, precyzyjniejsza wycena, lepsza organizacja zaopatrzenia i doskonałe zaplanowanie produkcji sprawiają, że współpraca z naszą firmą jest jeszcze owocniejsza, a klienci mogą obdarzyć nas pełnym zaufaniem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług oferowanych przez naszą firmę (w tym cięcie blach laserem)? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Poznaj także możliwości naszego parku maszynowego i dowiedz się jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystujemy podczas realizacji powierzonych nam zleceń.