Obróbka metali to jeden z ważniejszych procesów mających miejsce w branży produkcyjnej. Praktycznie w każdej gałęzi przemysłu używa się metalowych elementów, które wycinane są z większych części blachy stalowej. Niezależnie, czy chcemy uzyskać większą część, która ma stanowić element jakiejś konstrukcji, czy może bardzo niewielki detal będący częścią skomplikowanego układu, potrzebna jest wysoka precyzja cięcia, jakość wykończenia i dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Istotne jest także, aby dobrać metodę cięcia laserem w odpowiedni sposób do rodzaju materiału – należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj metalu i jego specyficzne właściwości, jak i grubość oraz wielkość wycinanego elementu i stopień skomplikowania wykonywanego cięcia. W przypadku produkcji seryjnej bardzo ważna jest także powtarzalność wykonywanych elementów i duża dokładność. To bardzo istotne, aby produkty spełniały najsurowsze normy jakości.
W New Cut specjalizujemy się w szeroko pojętej obróbce metalu, a naszym klientom pragniemy zaoferować realizację usług na najwyższym poziomie. Z tego powodu nieustannie dbamy o wyposażenie naszego parku maszynowego w nowoczesne urządzenia, wykorzystujące innowacyjne technologie. Dzięki temu możemy realizować powierzone nam zlecenia jeszcze szybciej, sprawniej i na wyższym poziomie. Co poza jakością daje nam korzystanie z nowoczesnych maszyn do obróbki stali? Stawiamy na wielofunkcyjne urządzenia do obróbki metalu, w przypadku których produkcja jest w dużej mierze zautomatyzowana. Pozwala to zoptymalizować czas produkcji (zmniejszenie czasu oczekiwania), zminimalizować straty materiałowe (zaawansowane oprogramowanie jeszcze lepiej planuje cięcie, aby jak najlepiej wykorzystać materiał), zachować wysoką jakość oraz niskie koszty produkcji. Jednym z nowocześniejszych urządzeń, które zasila nasz park maszynowy jest TruLaser 5030 fiber marki Trumpf, jest to wielozadaniowa maszyna z laserem na ciele stałym. Dziś przedstawimy korzyści, jakie daje korzystanie z tego urządzenia, a także zalety cięcia laserem metalowych elementów.
Spis treści
Dlaczego cięcie metalu laserem jest przyszłościowym rozwiązaniem?
Rozwój przemysłu wymaga ciągłego udoskonalania zarówno materiałów, z których wytwarzane są produkty, jak i metod i technologii produkcji. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które jest coraz częściej stosowane w przemyśle produkcyjnym jest cięcie różnych gatunków metalu przy pomocy wiązki laserowej. Cięcie laserem blach polega na skierowaniu silnie skupionej wiązki lasera na linii cięcia. To powoduje miejscowe nagrzanie, roztopienie i odparowanie materiału. Wraz z wiązką lasera, podczas cięcia wydmuchany jest gaz tnący, którego zadaniem jest wydmuchiwanie ze szczeliny cięcia ciekłego materiału. Zaletą cięcia laserowego jest duża uniwersalność tej metody – można zastosować ją do obróbki elementów metalowych i niemetalowych. Dzięki doborowi odpowiednich parametrów lasera, gazów tnących i pozostałych zmiennych możemy uzyskać różne metody cięcia, a co najważniejsze, różne efekty. Oto rodzaje cięcia laserem, właściwości i zastosowanie, jakimi się różnią:
- cięcie plazmowe – w przypadku tej metody gazem tnącym jest azot lub argon. Podawany jest od przez szczelinę cięcia pod ciśnieniem 2 – 20 barów. Gaz wykorzystywany do cięcia plazmowego nie wchodzi w reakcję z metalem w szczelinie cięcia. Dużą zaletą tej metody jest wysoka jakość wykończenia krawędzi wycinanego elementu – dzięki temu nie ma potrzeby wykonywania dodatkowej obróbki wykańczającej
- cięcie palnikowe – do procesu cięcia laserem wykorzystywany jest jako gaz tnący tlen. Wdmuchuje się go do szczeliny cięcia pod dużym ciśnieniem (nawet do 6 barów), na skutek czego dochodzi do spalenia i utlenienia metalu. Uwolniona w taki sposób energia jest dodatkowym wsparciem dla promienia lasera. Zaletą cięcia palnikowego jest możliwość uzyskania dużej prędkości cięcia. Metoda ta najczęściej stosowana jest do cięcia i obróbki blach o dużej grubości i stali konstrukcyjnej.
- cięcie sublimacyjne – w przypadku tej metody cięcia, jako gaz procesowy stosuje się azot, argon, albo hel. Rolą gazu jest ochrona powierzchni przed środowiskiem zewnętrznym. Dzięki zastosowaniu gazów cięte krawędzie będą wolne od tlenków i idealnie gładkie. Cięcie sublimacyjne laserem stosowane jest zwykle w wymagających przypadkach cięcia, gdy niezbędna jest wysoka jakość cięcia metalu. Promień lasera odparowuje w procesie cięcia możliwie najmniejszą ilość materiału. Opary metalu wytwarzają wysokie ciśnienie, które sprawia, że ciekły metal wyrzucany jest ze szczeliny cięcia.
- cięcie precyzyjne – ta metoda cięcia metalu polega na pulsacyjnej pracy lasera. Wiązka wysyłana jest w formie impulsów, które wykonują pojedyncze otwory w ciętej powierzchni. Otwory te pokrywają się w 50 – 90% i w taki sposób tworzą ostatecznie szczelinę cięcia. Zastosowanie krótkich impulsów zapewnia bardzo dużą gęstość mocy skupioną na danej powierzchni, a także wysokie szczytowe moce impulsów lasera. Metoda ta stosowana może być do wycinania nawet bardzo drobnych elementów, które wymagają ogromnej precyzji. Jej zaletą jest niewielkie rozgrzewanie wycinanego elementu, co minimalizuje ryzyko wystąpienia zniekształceń na obrabianej powierzchni.
Cięcie laserem to bezdotykowa metoda obróbki metalu. Dzięki temu na obrabianą powierzchnię nie jest wytwarzany nacisk, który mógłby wpływać na jej właściwości, fizyczną formę, zniekształcenia i efekt cięcia. Cięcie przy pomocy lasera umożliwia bezpieczną i efektywną obróbkę różnych rodzajów metalu – od aluminium, różne odmiany stali, a także metale kolorowe i silnie odbijające światło. Poddana obróbce powierzchnia nie jest obciążona termicznie, a szczelina cięcia jest niewiele szersza niż promień lasera. Taka charakterystyk pracy wycinarki laserowej sprawia, że przy jej użyciu można produkować nawet drobne elementy z bardzo cienkiej blachy, o bardzo skomplikowanych wzorach cięcia. Specyfika cięcia i możliwości tej metody zależne są w dużej mierze od urządzenia, przy pomocy którego realizujemy obróbkę.
Nowoczesne urządzenie do cięcia metalu – TrueLaser 5030 fiber
Dzięki wiedzy i doświadczeniu wiemy, że w obróbce metali kluczową kwestią jest dobór odpowiednich maszyn. Odpowiadają one za jakość wykonywanego cięcia, a także usprawniają pracę i przyspieszają realizację zadań. Dzięki zastosowaniu automatyzacji możliwe jest osiągnięcie maksimum wydajności przy minimalnym wsparciu operatora. Maszyny, w które wyposażamy nasz park maszynowy pochodzą od najlepszych producentów, specjalizujących się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu obróbki metalu. Dlatego w parku maszynowym New Cut nie mogło zabraknąć urządzeń od międzynarodowego lidera Trumpf. Jedną z maszyn, która pozwala nam jeszcze szybciej i sprawniej realizować zamówienia dla naszych klientów jest TruLaser 5030 fiber. Jest to wszechstronne urządzenie przeznaczone do wycinania metalu przy pomocy lasera. Zaletą TruLaser 5030 jest możliwość uzyskania dużej prędkości obróbki. Laser na ciele stałym o mocy nawet do 12 kW umożliwia jeszcze wydajniejszą pracę i efektywniejszą produkcję. Do tego cięcia wykonane przez TruLaser odznaczają się bardzo dużą precyzją i jakością wykończenia – bez konieczności stosowania dodatkowej obróbki. Jednocześnie maszyna jest praktycznie niezawodna, a jej pracę można zaplanować w taki sposób, by zminimalizować przestoje – oznacza to praktyce jeszcze szybszą realizację zadań.
Lubimy działać wydajnie i efektywnie. Dlatego dużą zaletą dla nas jest możliwość wykorzystania całkowitej mocy lasera. Elementy maszyny zostały tak skonstruowane, aby podczas obróbki cała moc lasera oddziaływała na obrabianą powierzchnię blachy. To umożliwia osiągnąć jeszcze lepsze efekty obróbki – szczególnie w przypadku trudno obrabialnych elementów, lub blachy o dużej grubości.
Dużą zaletą wycinarki laserowej TruLAser 5030 fiber jest niezwykła precyzja cięcia. Urządzenie wyposażone jest w system BrightLine fiber, który pozwala uzyskać doskonałą jakość każdego detalu. W procesie wycinania laserem elementów z arkusza blachy metalowej o dużej powierzchni wytwarzane są nanopołączenia. Takie rozwiązanie jest alternatywą dla mikropołączeń wykonywanych przez większość maszyn starszego typu. Dzięki zastosowaniu nanopołączeń elementy połączone są z pozostałą częścią arkusza tylko przy pomocy niewielkiego punktu zatrzymania w dolnej części szczeliny cięcia. To sprawia, że elementy można znacznie łatwiej oddzielić od blachy. Co najważniejsze, kontur elementu zostaje praktycznie nienaruszony – w większości przypadków nie ma też potrzeby stosowania dodatkowej obróbki po oddzieleniu z ażuru. To w znaczący sposób zwiększa wydajność produkcji. Brak konieczności obróbki, a także możliwość jeszcze lepszego wykorzystania arkusza blachy (możliwość zastosowania mniejszych odstępów między wycinanymi elementami). Dla porównania: w przypadku mikropołączeń, które wytwarzane są przez większość urządzeń, element mocowania w ażurze wykonany jest na całej grubości blachy. Zatem w przypadku wydzielenia wycinanej części od ażuru może dojść do widocznego naruszenia konturu, a nawet wypaczenia i uszkodzenia elementu. Wykonywanie mikropołączeń wymusza konieczność obróbki elementu, co nie zawsze bywa możliwe, a z pewnością jest czasochłonne. Zatem nanopołączenia wykonywane przez wycinarkę laserową TruLaser 5030 to duża oszczędność czasu, materiału, a także znacznie mniejsze ryzyko uszkodzenia elementów, czy naruszenia konturu, co przekłada się na wyższą jakość produkowanych elementów. Zatem dzięki urządzeniu TruLaser możemy realizować zamówienia naszych klientów jeszcze wydajniej, a co najważniejsze z jeszcze większą precyzją.
Przemysł jest niezwykle różnorodny, to sprawia, że metody produkcji muszą być przygotowane na zmiany. Jesteśmy dynamiczną i elastyczną firmą, która nie obawia się wyzwań i wyjątkowych projektów. Tego samego oczekujemy od maszyn, na których pracujemy. Dlatego naszym faworytem jest TruLaser, za pomocą którego możliwa jest obróbka bardzo zróżnicowanych materiałów. Niezwykła moc urządzenia (i możliwość jej pełnego wykorzystania) umożliwia wycinanie elementów nawet ze stali konstrukcyjnej o bardzo dużej grubości. Warto zauważyć, że z grubej stali możemy wyciąć elementy o bardzo drobnych konturach – wszystko dzięki systemowi CoolLine, w który wyposażona jest maszyna. System CoolLine zapewnia dodatkowe chłodzenie podczas procesu obróbki, zatem powierzchnia metalu jest jeszcze lepiej chroniona przed nagrzewaniem się. Innowacyjny system chłodzenia umożliwia cięcie laserem w grubym metalu i uzyskiwanie bardzo skomplikowanych i precyzyjnych detali. Jednocześnie, to samo urządzenie może za chwilę wyciąć niezwykle drobny element w bardzo cienkim metalu, bez wpływu na właściwości powierzchni. Przy pomocy TruLaser 5030 fiber możemy także wycinać z blach o dużych wymiarach – nawet 6 x 2 m. Urządzenie do cięcia wykorzystuje azot, co umożliwia bezproblemową obróbkę blach kolorowych, nie obawiając się, że wystąpią odbicia. Możliwe jest także sprawne obrabianie blach foliowanych przy użyciu tego urządzenia.
Wierzymy, że zrównoważony przemysł, który działa z poszanowaniem środowiska naturalnego jest możliwy. Również z tego względu wybraliśmy laser do cięcia metalu TruLaser 5030 fiber. Urządzenie wyposażone jest w innowacyjny agregat chłodniczy Eco Cooler, który do chłodzenia nie wykorzystuje chłodziw chemicznych (gazów F) tylko wodę. Takie rozwiązanie umożliwia zaoszczędzenie bardzo dużej ilości CO2, ograniczenie liczby zanieczyszczeń, a także znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do chłodzenia. Zastosowanie trybu pracy Highspeed Eco, a także innowacyjny kształt dysz pozwalają na znacznie mniejsze (nawet o 70%) zużycie azotu, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej wydajności procesu produkcji.
Nowoczesne rozwiązania zastosowane w TruLaser 5030 fiber sprawiają, że z wykorzystaniem tej maszyny możemy jeszcze lepiej i wydajniej realizować powierzone nam zamówienia. Cięcie laserowe metalu jest jeszcze precyzyjniejsze, a krawędzie elementów praktycznie nie wymagają dodatkowej obróbki – co najważniejsze, efekt ten możemy uzyskać niezależnie od grubości ciętej blachy czy materiału poddawanemu obróbce. Maszyna wyposażona jest w intuicyjny panel sterowania i interfejs, co znacznie usprawnia pracę operatorską. Tak zaawanasowane technologicznie urządzenie w parku maszynowym daje nam przewagę nad konkurencją i pozwala realizować zadania dla naszych klientów jeszcze wydajniej.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usługi cięcia laserem realizowanej przez naszą firmę? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami technicznymi.